Тема. Казка про тварин як
один з найдавніших різновидів казок. Індійський збірка народних казок про тварин, байок і оповідей «
Панчатантра» та її відлунання в світовій літературі. Індійська народна казка
«Фарбований шакал».
Мета.
Навчальна:
ознайомити з
історією створення « Панчатантри»; формувати в
учнів навички співтворчості при
роботі з художнім текстом;
навчати встановленню причинно-наслідкових зв’язків у творі
Розвивальна:
розвивати
образне й логічне мислення, навички
виразного читання, переказу, спостереження над художнім текстом;
розвивати пізнавальну самостійність учнів;
Виховна:
виховувати у
школярів порядність, чесність, почуття гідності;
виховувати
культуру читання та культуру життя.
Теорія літератури: народна казка, алегорія,
«мандрівний сюжет»
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Обладнання: збірка «Панчатантра»; краєвиди Індії; ілюстрації до
казки «Фарбований шакал»
Епіграф
уроку: Світ у казці такий, яким є
уявлення народу про себе.
М.Костомаров
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕТ
ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ,УМІНЬ, НАВИЧОК
1.Перевірка
домашнього завдання
Закінчити речення
1)
Усний народний твір
про вигадані події – це …( народна казка).
2)
Сукупність творів
художньої літератури всіх країн світу від давнини до наших днів – це…( світова
література).
3)
Інакомовний опис
одного предмета, який є підказкою для відповіді – це …( загадка).
4)
Короткий сталий
влучний народний вислів, вжитий у переносному значенні – це… (приказка).
5)Послідовність подій у літературному творі – це…( сюжет).
6)Авторський літературний твір із вигаданим сюжетом, у якому наявні
фантастичні елементи – це ….(літературна казка).
7)Образний вислів, який дає яскраву оцінку певному явищу, є незакінченою
думкою, яка містить натяк на висновок – це ..(прислів’я).
8)Типів казок усього є - …(3).
9)Музей під відкритим небом «Галявина казок» знаходиться…( у Ялті).
10) Літературні казки прозові та…(поетичні).
11) Народні казки спочатку шанувалися як «таємні знання», потім – як дитячі
розваги, згодом їх було визнано…. ( творами мистецтва).
12) Незвичайні події в казці завжди поєднані з вірою в…(найкращі моральні
якості людини).
ІІІ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
-
Обговорення
епіграфа.
-
Про яку характерну
особливість казок йдеться у епіграфі?
ІV.ПІДГОТОВКА ДО
СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТЕМИ.
Звучать
індійські мелодії
1.Стисле
повідомлення про Індію
Назва «Індія» походить від річки Інд, яка дала притулок найпершим
поселенням. Арійці називали річку Інд «Шинде». Перси вторглися на територію
Індії, після чого з’явилася назва «Індостан», яке походить від «Шинде» і
«Інду», і є одим з назв земель Індії.
Індія – це дивовижна країна, з яскравою історією, з великою кількістю
унікальних ритуалів, традицій і звичаїв, з цікавими жителями і масою пам’яток.
У місті Сурат розташована мало не половина майстерень, великих і маленьких
виробництв по ограновуванню алмазів. Хотілося б відзначити, що більша частина
каменів шліфується вручну, що не найкращим чином позначається на якості готових
виробів. Але в будь-якому випадку, починаючи з 1960 року і до цього дня, Індія
є центром ограновування алмазів у всьому світі.
5000 років тому, коли більшість населення землі були кочуючими лісовими
жителями, індійцям (жителям Індії) вдалося створити Хараппську цивілізацію.
Цивілізація розташувалася на долині Шинде (Захід сучасної Індії).
Ліси в Індії покривають 19,45% всієї території країни. Рослинністю рівнинних
територій Індії є савани, ксерофітні рідколісся і листяні ліси. У дельті Гангу
і Брахмапутри, на також на схилах Західних Гат ростуть вічнозелені тропічні
ліси. На прибережних низовинах знаходяться мангрові ліси, а біля підніжжя
Гімалаїв знаходяться заболочені джунглі.
Живуть у цій країні кількасот
націй та племен, що розмовляють вісьмастами сорока п’ятьма мовами і діалектами.
Індія –країна прадавньої
самобутньої культури, одніє з перлин якої є казки.
Як і всі народи світу, народи Індії почали складати і переповідати
казки багато віків до того, як винайшли папір і стали писати твори і друкувати
книжки.
2.ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНІВ «ЦІКАВИНКИ ПРО
ІНДІЮ»
-
Площа території Індії в три рази менше, ніж США, але при
цьому вона є другою за чисельністю населення країною у світі - 1 мільярд 170
мільйонів осіб. Зі своїми 3, 29 мільйонів квадратних кілометрів вона є сьомою
за величиною країною світу.
- Корови вільно прогулюються по вулицях індійських міст. Вони вважаються тут священними і часто носять «Тілак», символ удачі у індуїстів. Корови вважаються одними з семи прабатьків людства, та як від них можна отримувати молоко, так само як і від рідної матері.
- Танці є найбільш розвиненим видом мистецтва в Індії і є складовою частиною внутрішніх обрядів в кожному храмі. Індуїстські обрядові танці примітні експресивними рухами рук.
- Індія є батьківщиною шахів. Колись вони називалися «чатуранга», що означає в перекладі з санскриту «чотири роду військ», якими колись були слони, кавалерія, коні, колісниці і піші солдати.
- Храми Каджурахо широко відомі своїми еротичними скульптурами, і є одним з найбільш відвідуваних туристами визначних пам'яток Індії. Вчені все ще продовжують сперечатися про справжнє призначення еротичних скульптур Каджурахо зі сценами сексу в різних позах. В якості учасників цих сцен зображені навіть тварини.
- Перші бавовняні тканини в світі були виткані в Індії. Римські імператори називали легкі індійські тканини «тканим вітром». Імператори великих моголів називали ці тканини «ранковою росою» і «тканиною з поточної води.
- Бенгальський тигр завжди був національним символом Індії, і колись він зустрічався практично по всій країні. У наші дні на волі в джунглях Індії живе не більше 4 тисяч особин цієї тварини.
- Храм Лотоса в Індії є одним з найбільш відвідуваних храмів у світі, за рік його поріг переступає понад 50 мільйонів людей.
- Корови вільно прогулюються по вулицях індійських міст. Вони вважаються тут священними і часто носять «Тілак», символ удачі у індуїстів. Корови вважаються одними з семи прабатьків людства, та як від них можна отримувати молоко, так само як і від рідної матері.
- Танці є найбільш розвиненим видом мистецтва в Індії і є складовою частиною внутрішніх обрядів в кожному храмі. Індуїстські обрядові танці примітні експресивними рухами рук.
- Індія є батьківщиною шахів. Колись вони називалися «чатуранга», що означає в перекладі з санскриту «чотири роду військ», якими колись були слони, кавалерія, коні, колісниці і піші солдати.
- Храми Каджурахо широко відомі своїми еротичними скульптурами, і є одним з найбільш відвідуваних туристами визначних пам'яток Індії. Вчені все ще продовжують сперечатися про справжнє призначення еротичних скульптур Каджурахо зі сценами сексу в різних позах. В якості учасників цих сцен зображені навіть тварини.
- Перші бавовняні тканини в світі були виткані в Індії. Римські імператори називали легкі індійські тканини «тканим вітром». Імператори великих моголів називали ці тканини «ранковою росою» і «тканиною з поточної води.
- Бенгальський тигр завжди був національним символом Індії, і колись він зустрічався практично по всій країні. У наші дні на волі в джунглях Індії живе не більше 4 тисяч особин цієї тварини.
- Храм Лотоса в Індії є одним з найбільш відвідуваних храмів у світі, за рік його поріг переступає понад 50 мільйонів людей.
V.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ,ЕПІГРАФА УРОКУ.
VІ.ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЇ.
1.Стисла розповідь учителя про «Панчатантру»
«Панчатантра»
(від санскр.-«Пятикнижжя») – пам’ятка давньоіндійської оповідної літератури
ІІІ-ІV ст..,
створена на фольклорній основі. Її зміст
становлять байки, казки про тварин та повчальні новели, в яких в
алегорично-сатиричній формі розповідається про життя давньоіндійського суспільства.
Народність, повчальність
пам’ятки приписують легендарному мудрецеві Вішнушарману, забезпечили їй широку
популярність і справили значний вплив на світову літературу.
«Панчатантра»
складається з п’яти книг («пантра»):
«Втрата
дружби»,
«Придбання
друзів»,
«Про війну
ворон і сов»,
«Втрата
набутого»,
«Несподівані
діяння».
Виразне
коментоване читання індійської народної
казки «Фарбований шакал» (переклад І.Серебрякова)
2.Словникова робота
Прибився-прийшов.
Похнюпили голови – засумували. Світ за очі - далеко. Хай титулом твоїм буде –
буде твоїм ім’ям. Чан – казан, посудина. Шарпати –смикати. Штуку втне –
щось зробить.
3.Бесіда на сприйняття прочитаного.
- Чи
сподобала вам казка? Якщо так, то чим?
- Яким вам
здався шакал Чандарава?
- Чому він
опинився в місті?
- Чим
закінчується його візит? Як ця подія змінила життя шакала? Перекажіть епізод
казки, де це описано. Дайте назву цьому епізодові.
- Чому
лісові мешканці так швидко повірили пройдисвітові. Прочитайте відповідні цитати
з твору.
Завдяки чому
шакал став володарем?
- Чи змінила
фарба поведінку героя на краще?
- Чи згодні
ви з такою кінцівкою, з такою розправою
звірів? Обгрунтуйте свою думку.
Творче завдання
-
Поділіть казку на
частини. Дайте їм назву.
4. Визначення жанрових ознак казки « Фарбований шакал»
- Ознаки якого різновиду казки
виявились у творі?
5. Визначення алегоричного змісту твору.
- Визначте алегоричний зміст казки. Які риси характеру людей викриваються
за допомогою алегорії?
VІ.ЗАСТОСУВАННЯ
ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК.
1.Проблемне
запитання.
- Що означає вислів « фарбований
шакал»? У яких ситуаціях його доречно використовувати?
- На вашу думку, чи можна покращити
характер і поведінку людину, одягнувши її в новий одяг, прикрасивши
коштовностями?
- Як ви ставитесь до тих, хто досягає мети за рахунок інших, завдяки
нечесній праці?
2.Зіставлення подібних образів індійської казки
«Фарбований шакал» і казки Івана Франка « Фарбований лис».
- Що споріднює образи цих казок?
- Чим, на вашу думку, вони відрізняються?
3.Узагальнення відповідей учнів учителем.
Казка має «мандрівний сюжет» та Іван Франко, переробляючи запозичений
сюжет, національно його забарвлює. Вчинки Лиса психологічно вмотивовані. Адже
він, хизуючись своєю майстерністю красти
та вмінням вчасно втекти, потрапляє в місто. А потім не занепадає духом і
пристосовується до нових обставин. Саме інстинкт самозбереження і прагнення
жити спонукають його наректи себе посланцем Св.Миколая. Лис і шакал беруть
зобов’язання бути чесними й справедливими правителями, але все відбувалась по
іншому. Звірі стали ледачими і перестали думати. Цей необережний крок став для
обох фатальним.
4.Підсумкова бесіда
- Які вади засуджуються в індійській
казці?
- Чому, на вашу думку, І.Франко звернувся до інтерпретації образу давньої
індійської пам’ятки?
Тестові
завдання
1.»Панчатантра» створена в:
а) Англії;
б) Індії;
в)Німеччині.
2.Речовина, яка
змінила життя головного героя:
а) вода;
б) олія;
в)фарба.
3. Чандарава
прийшов до влади через:
а) брехню;
б) талант;
в)шанобливе
ставлення до звірів.
4.Він
перефарбувався у
а) білу;
б) синю;
в) червону фарбу.
5.Чин головного
радника Чандарава дав:
а)
левові;
б) пантері;
в)тигрові.
6.Розлючені звірі
помстилися шакалові:
а) роздерши його на шматки;
б) прогнавши з
лісу;
в)побивши.
VІІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.Намалювати один із епізодів казки, дати йому назву.
2. Підготувати переказ казки «Фарбований шакал» та скласти план до твору.
Ееееееееееееееееееее вы ох**ли
ОтветитьУдалитьОооооооооохххххххххххуууууууууеееееееллллллллллииииииииии
ОтветитьУдалить