Тема. Г.К.Андерсен. «Снігова королева». Перешкоди на шляху
Герди до Кая, її помічники.
Мета:
Навчальна:
допомогти учням усвідомити суть твору
(щирі людські відношення перевершують силу Снігової
королеви);
навчати учнів робити узагальнення під
час аналізу художнього твору;
Розвивальна:
розвивати
зв’язне мовлення;
навички
образного, логічного та асоціативного мислення;
Виховна:
виховувати вічні духовні цінності:
вірність, співчуття, уміння приходити на допомогу другові;
виховувати почуття
відповідальності, доброту, милосердя.
Обладнання: підручник, ілюстрації до казки, комп’ютер
Тип уроку: урок-подорож
Випереджальне домашнє завдання:
створити карту подорожі Герди, виготовити серце, сніжинку, намалювати
ілюстрації до казки.
Очікувані
результати навчальних досягнень учнів:
сприймають
великий за обсягом текст цілісно;
переказують
зміст казки від третьої особи від імені однієї з дійових осіб;
вміють
розрізняти добро і зло, роблять етичні висновки, надають пріоритети
загальнолюдським цінностям.
Епіграф:
Людину, в якої багато друзів, неможливо зламати.
Індійське прислів’я
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Літературний
диктант
1) У будиночку бабусі Кая і
Герди росли (троянди)
2) Річ, яка перетворила гаряче
серце Кая на крижане (скалка)
3) Перша дорога річ, яку Герда
віддала, щоб урятувати Кая (черевички)
4) Свавільна й дика дівчинка
(розбійниця)
5) Мудра жінка, фінка,
сказала, що сила Герди в її (серці)
6) Воїни Снігової королеви, її
слуги (сніжинки)
7) Річ, яку лапландка
використала як папір для листа (рибина - тріска)
8) Герой, який дуже любив свій
рідний край і мріяв про нього в неволі у маленькій розбійниці (олень)
9) Слово, яке не міг скласти
Кай (вічність)
10) У кого перетворилися сніжинки,
які летіли разом з Каєм і Сніговою Королевою ( у великих білих курей)
11) Що подарували королевич з
королевою Герді, коли та пішла далі шукати Кая (муфту, чобітки,
сукню)
12) Завдяки чому вдалося Герді
розтопити крижану скалку в серці Кая (гарячим сльозам)
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку
Сьогодні ми з
вами продовжуємо вивчати казку Андерсена
« Снігова королева» і тема
нашого уроку звучить так « Перешкоди на
шляху Герди до Кая,її помічники» . Запишіть у зошити.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Повсякденність, щоденність. Це світ в якому ми живемо.
Людина радується, а буває і плаче, тужить і засмучується, журиться, переживає. Люди конфліктують один з одним, сваряться і вирішують конфлікти, суперечки, миряться. В нашому світі є любов і ненависть. Тобто в нашому світі є добро і зло.
Людина радується, а буває і плаче, тужить і засмучується, журиться, переживає. Люди конфліктують один з одним, сваряться і вирішують конфлікти, суперечки, миряться. В нашому світі є любов і ненависть. Тобто в нашому світі є добро і зло.
А які світи змальовує Андересен у казці і які символи він використовує для цього?
Світ любові – троянди.
Світ холоду – сніжинки
Світ штучного щастя - садочок,
оточений муром.
Світ надій, які не збулися
–палац.
Світ милосердя – зруйнований
замок, хліб, окорок
Світ мудрості та тепла-
хатинка, вогонь у печі
Мертвий холодний світ – палац,
трон на замерлому озері, дзеркало розуму.
Але в нашому житті
є і скарби : і матеріальні ,
і духовні.
Кожна людина на своєму життєвому шляху прагне знайти своє щастя, що вважатиметься
найбільшою неперехідною цінністю.
Щастя
буває різним. Для одних щастя — гроші, розкіш. Інші його бачать у сімейному
житті, ще інші — у повсякденній роботі. Це все важливо мати. А чи не
найголовніше мати надійних друзів?
. Дружба - одне із самих сильних і
прекрасних почуттів. З одним ми ділимо навпіл і радості, і печалі. Легше жити
на світі, коли знаєш, що поруч з тобою є справжній друг.
- Кого ви вважаєте істинним
другом?
- Хто з героїв казки, по-вашому,
гідний цього звання?
- Що переконало вас у тому, що
Герда - справжній друг?
А на який предмет чи явище може
бути схожа дружба у вашій уяві?
(на свічку, квітку, зірку, сонячне проміння…….)
Вчитель. Дружба – це велика цінність, що відбилась в безлічі народних
приказок і прислів’їв. Давайте пригадаємо деякі з них. Завдання таке: доповнити
прислів’я і приказки, частини яких записані на дошці.
Птахи сильні крилами, а люди
– (дружбою)
Дружба сильна турботою та (допомогою)
Дерево тримається корінням, а людина – (дружбою)
Друзі пізнаються в (біді)
Ви вірно
сказали: «Друзі пізнаються в біді», а індійське прислів’я, яке ми
взяли епіграфом до нашого уроку, говорить: « Людину, в якої багато друзів,
неможливо зламати». Сьогодні на уроці ми поговоримо про ті перешкоди, які
довелося здолати Герді на шляху до Кая,і про помічників, які
допомагали їй в цьому.
У казці, яка складається із 7 оповідань , вирішуються
проблеми добра і зла. Тому ми будемо фіксувати ключові слова на тему добра і
зла.
Умовно розподілими сторінку зошита на дві частинки де зліва запишемо
ДОБРО
ЗЛО
Помічники, друзі Вороги,
перешкоди
Щоб продовжити наш урок ми складемо карту нашої подорожі. У вас на партах в наявності
ілюстрації до казки. Викладіть їх в
певній послідовності згідно змісту тексту.
Погляньте на ілюстрації до казки. Письменник пише твір
словами, а ось художник передає свої почуття фарбами, використовуючи їх в
залежності від характеру і того ж самого світу героя.
Червоно-жовті кольори радують погляд, створюють відчуття
тепла.
А кольори голубої, синьої частини назвали холодними. При
їх погляді відчувається холод ( мороз, вода, сніг, сутінки)
Давайте
згадаємо з чого розпочинається казка з
добра чи зла?
Зачитайте будь-ласка, що говорить автор про створення про
особливості дзеркала.
Чи
продовжується тема добра і зла в другій частині і як вона розкривається?
( Каю в око потрапив
уламок диявольського дзеркала і він зразу став злим, ображав Герду,
бабусю, сусідів, виривав троянди)
Чи можна с
казати, що добро і зло поєднуються в житті, знаходяться поряд?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Релаксаційна вправа.
За
казкою “Дюймовочка” : “
Фея дала жінці
зернятко.(Уявіть, що ви зернятко) Вона посадила його в горщик. Зернятко
лежало в землі. Жінка поливала його, зігрівала своїм диханням, розмовляла з ним
ласкаво (вчитель гладить кожне “зернятко “, капає водичкою, промовляє ласкаві
слова). Зернятка лежали-лежали і почали проростати, потяглись до сонечка, до
мами своїми росточками і перетворилися ось на таких прекрасних маленьких
діточок.
Історія третя. Хто в цій історії створював перешкоди героїні, а
хто був її помічником.
Якою була перша перешкода на шляху Герди? ( річка)
Але першими помічниками Герди стали хто?
( горобці)
Потім Герда потрапляє до старої чаклунки.
Що зробила стара чаклунка? (читання уривку тексту)
Чи можна сказати, що стара чаклунка була ворогом для
Герди? ( вона була просто перешкодою)
Отже хто в цій частині був помічником, а хто створював
перешкоди Герді? (запис в зошитах)
Як змогла Герда вирватись із
полону чарівниці? (Серце не давало їй спокою.
Порівняйте стару чаклунку і Снігову королеву.
Як вони зображені?
( Стара чаклунка намальована сере
різнокольорових і яскравих квітів всіх сортів, тобто всіх пір року. Снігову
королеву – синім, заморожуючим, адже вона носій зла, яке затіяв троль.
Хвилинка
релаксації
|
Вправа для очей: швидко
заморгати, потім заплющити очі й посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5.
Повторити 4-5 разів.
|
Як можна поєднати 4,5,6
оповідання казки.
( Зявляються герої-помічники)
Герда в палаці
принца і принцеси
Як поводить себе
Герда, коли дізнається від Ворона про
хлопчика схожого на Кая? Чим можна пояснити її хвилювання? (читання уривку
тексту)
Ворон и
Ворона. Нагорода – птахи, які їй
допомагають. Вони дали надію. Кай у принцеси. Але і це випробовування. Дізнавшись,
що Кай одружився на прицесі, Герда могла повернутись додому.
Чому вона не повернулась?
( казка 4) «О, як билось серце Герди від страху і палкого бажання побачити Кая!
Головне для
Герди було те, що Кай живий!
Принц и Принцеса пропонують Герді залишитись. Докажіть, що це також своєрідне випробовування.
(могла залишитися і жити спокійно)
Виснововк: Любовь може подолати все.
«Маленька разбійница.»
На вашу думку, що
відчувала Герда, коли потрапила до розбійників?
( перегляд фрагменту «Зустріч з
розбійницею)
Як режисер показує зміни, які відбулися з маленькою
розбійницею?
Чи можна стверджувати, що маленька розбійниця зла і
жорстока?
Чому маленька розбійниця вирішила допомогти Герді? Чи простим було для неї це рішення?
Герда своєю розповіддю і
сльозами розтопила її серце. Її вразила
історія Герди про те, скільки довелось їй пройти випробовувань, щоб спасти іншу
людину. Герда плакала спочатку від горя, а потім від радості.
Значить , любовь здатна змінити людину.
Лапландка і фінка
На шляху Герди зустрічається ще
дві добрих людини – це лапландка і фінка. Вони обидві стараються допомогти
Герді як можуть.
На прохання оленя наділити Герду,
що відповідає фінка?
Знайдіть в тексті її слова. ( історія 6)
Шлях до палацу Снігової Королеви
-Що довелося подолати героїні?
(одна на лютому морозі, без взуття, без рукавиць, назустріч їй цілий загін війська
Снігової Королеви)
Герда почала читати
"Отче наш", а холод був такий, що її дихання негайно перетворювалося
в густий туман. Туман цей все згущався і згущався, і раптом з нього почали
виділятися маленькі світлі янголята, які, торкнувшись землі, виростали у
великих грізних ангелів із шоломами на головах; всі вони були озброєні щитами і
списами. Ангелів ставало все більше і більше, а коли Герда дочитала молитву, її
оточував цілий легіон. Ангели пронизували списами снігових страховиськ, і вони
розсипалися на сотні шматків. Герда сміливо пішла вперед, тепер у неї була
надійний захист; ангели гладили їй руки і ноги, і дівчинка майже не відчувала
холоду.
Вона швидко наближалася
до палацу Снігової королеви.
Ну, а що ж у цей час
робив Кай? Звичайно, він не думав про Герду; де вже йому було здогадатися, що
вона стоїть перед самим палацом.
У
Снігової Королеви.
- Яким Герда знайшла Кая?
(казка 7) . Робота с
текстом.
(« Маленький Кай зовсім посинів,
майже почорнів від холоду, але не помічав цього..)
-Як Герда змогла повернути його до життя? (« Тоді Герда заплакала, її гарячі
сльози впали йому на груди…..?)
Так чому ж Герда зуміла перемогти Снігову Королеву?
( Краса живого серця зуміла перемогти красу
льоду!
Її серце було дуже гарячим. В
ньому не було місця для холоду. В її серці жила любов: безкорисна , яка не вимагала нагород, здатна
на подвиг і відвагу, любов, яка змогла змінити людину.
А ще друзі, які приходять на
допомогу у важку хвилину.
Учіться цінувати красу живого
людського серця, міцну дружбу і самовіддану любов, ту силу, яку не зможе
подолати навіть чаклунство.
Під час останньої зустрічі маленька
розбійниця, дивлячись на Кая, сказала : «Ах ти, бродяга. Хотіла б я знати, чи вартий ти того,
щоб за тобою бігали на край світу?» Герда промовчить. Але ми з вами тепер уже
знаємо відповідь: «Вартий!». Людина завжди варта того, щоб за неї
боротись, навіть якщо вона здається зовсім пропащою.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учням пропонується закінчити одне з
речень:
-Я радий (рада), що…
---- Мені сумно, тому що…
----Казка змусила мене замислитись над тим,…
На останок – думка в подарунок від Г. Х.Андерсена


Світ прекрасний! Радійте життю!
Будьте оптимістами! Боріться за людину серце якого покрито
льодом !Будьте
терплячі у досягненні мети!
Не шкодуйте часу і сил, щоб виховати в
собі людяність, чуйність і доброту.»
Г.Х.Андересен
V. Домашнє завдання Підготуватися до написання твору-роздуму на
тему: «Чого навчила мене маленька дівчинка Герда?»
Комментариев нет:
Отправить комментарий